Základní deska ASRock Z590 PG VELOCITA

Kód: 18501
Akce
Značka: ASRock
ZDARMAZDARMA 10 306 Kč –36 %
0bb5d6f0ce71ce89cbc2cc50bbbdf1bb mm2000x2000
10 306 Kč –36 % 6 599 Kč
Skladem
Základní deska ASRock Z590 PG VELOCITA - patice LGA 1200, až 128GB RAM - 4x DDR4 DIMM 4800MHz, Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi,  DisplayPort, HDMI.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Základní deska ASRock Z590 PG VELOCITA
TX je dlouholetý formát základních desek, jenž nabízí široké možnosti rozšiřitelnosti pro konstrukci téměř jakéhokoliv systému. Díky tomu se můžete spolehnout na vysokou kompatibilitu s drtivou většinou středně velkých skříní. 
 
Použití desky:
Pro herní PC – pokud chcete sestavit pořádnou herní mašinu, tato deska pro ni bude skvělý základ. Nabízí všechny vychytávky a konektory, které váš výkonný herní stroj bude potřebovat.
Pro přetaktování – deska Z590 PG Velocita je dokonale přizpůsobena pro přetaktování procesoru. Nabízí robustní napájení a dostatečné chlazení VRM, což pomáhá k dosažení skvělého a hlavně stabilního přetaktování.
Pro vodní chlazení – vodní chlazení je naprostou nutností, pokud chcete dosáhnout co nejlepších teplot a co nejmenšího hluku. Nevýhodou však mohou být vyšší pořizovací náklady. Deska Z590 PG Velocita je vybavena vychytávkami, které vám usnadní instalaci vodního chlazení, jako jsou například speciální konektory pro vodní pumpu.
Moderní paměť pro moderní systém
Podporuje operační paměti typu DDR4, které ve srovnání s DDR3 nabízí podstatně vyšší rychlost. Na rozdíl od pevných disků či SSD jde o extrémně rychlou volatilní(nestálou) paměť, tedy paměť, která se po vypnutí počítače smaže. Z této podstaty slouží k dočasnému ukládání pracovních dat aplikací a její nedostatek se velice negativně projeví na výkonu celého systému.
 
Funkce paměti:
XMP – je nejrozšířenější technologie pro přetaktování kompatibilních operačních pamětí. Umožňuje snadné a rychlé přetaktování pomocí takzvaných XMP profilů, ale pro fajnšmekry je tu i možnost pokročilého přetaktování pro vymáčknutí naprostého maxima.
Rozšiřující sloty
Rozšiřující sloty na základní desce slouží k připojení grafických, zvukových, síťových či jiných karet, které rozšiřují možnosti desky a celého systému. 
2x PCI Express 4.0 x16 - slot PCI Express 4.0 o délce x16 se nejčastěji používá k připojení grafických karet, které vyžadují plnou propustnost všech šestnácti PCIe linek, které slot nabízí. 4. generace PCIe nabízí oproti třetí generaci hned dvojnásobnou propustnost.
1x PCI Express 3.0 x16 - slot PCI Express 3.0 o délce x16 se nejčastěji používá k připojení grafických karet, které vyžadují plnou propustnost všech šestnácti PCIe linek, které slot nabízí. 3. generace PCIe nabízí oproti druhé generaci hned dvojnásobnou propustnost.
1x PCI Express 3.0 x1 - o délce x1 představuje ten nejmenší PCIe slot. Používá se k připojení zvukových karet, Wi-Fi modulů a dalších karet, kterým stačí propustnost jedné PCIe 3.0 linky.
 
Úložiště
Důležitým kritériem při výběru základní desky jsou dostupné konektory pro připojení úložných zařízení a technologie s tím související. 
Intel Rapid Storage - je soubor technologií od společnosti Intel, který zrychluje a zabezpečuje vaše úložiště.
NVM Express - je přenosový protokol, který byl vytvořen pro moderní SSD disky. Díky tomu umožňuje kompatibilním PCIe nebo M.2 SSD diskům dosažení neuvěřitelných rychlostí, které dalece přesahují klasické SATA disky.
RAID 0 - je zapojení 2 nebo více disků, které rozděluje data rovnoměrné mezi všechny disky bez jakékoliv redundance nebo ochrany proti chybám. Tím pádem je RAID 0 náchylnější k selhání jednoho z disků, ale je také mnohem rychlejší. 
RAID 1 - je zapojení 2 nebo více disků, kde dochází k zrcadlení dat na každý disk. Díky tomu je RAID 1 silně bezpečné řešení. Dokud je alespoň 1 z disků funkční, nemůže dojít ke ztrátě dat.
RAID 10 - je kombinací RAID 0 a RAID 1 a vyžaduje zapojení alespoň 4 disků s tím, že celkový počet disků musí být sudý. V případě zapojení 4 disků dojde k zrcadlení dat na každé dvojici disků (RAID 1), čímž vzniknou 2 logické disky, které se poté zapojí do RAID 0. Tato konfigurace je odolná proti výpadku jednoho disku v každé RAID 1 dvojici a dosahuje vysokých přenosových rychlostí.
RAID 5 - vyžaduje zapojení alespoň 3 disků dohromady, kde kapacitu 1 z nich vyplní samoopravné kódy, které se ukládají na disky rovnoměrně a slouží k rekonstrukci dat v případě ztráty jednoho z disků. U RAID 5 se dá využít paralelního přístupu k datům, tudíž nabízí rychlejší čtení.
1x M.2 (SATA/NVMe) 22110 - základní deska nabízí jeden slot s podporu moderních M.2 SSD disků s maximální délkou 110 mm, využívajících SATA, nebo NVMe protokoly.
1x M.2 (NVMe) 2280 - pro potřeby extrémně rychlého úložného prostoru je deska vybavena jedním M.2 portem kompatibilním s extrémně rychlými NVMe M.2 SSD disky o maximální délce 80 mm.
1x M.2 (SATA/NVMe) 2280 - díky jednomu M.2 slotu kompatibilnímu jak s protokolem NVMe, tak SATA je možné k desce připojit prakticky jakýkoliv M.2 SSD disk o maximální délce 80 mm.
6x SATA III - standardní rozhraní pro připojování interních pevných a SSD disků. Nabízí přenosovou rychlost až 600 MB/s. Rozhraní SATA III je zpětně kompatibilní s rozhraními SATA II i SATA I.
 
USB porty
Každá základní deska v současnosti disponuje USB porty. Při výběru desky je tudíž důležité zhodnotit, jaké typy a množství USB portů potřebujete. 
1x USB 3.1 Typu C - nabízí revoluční oválný tvar konektoru, který jde zapojit z obou stran. Nabízí extrémní přenosovou rychlost až 10 Gb/s, což poznáte především při přesouvání objemných souborů, které ve většině případů zabere jenom pár sekund.
1x USB 3.1 typu A - nabízí přenosovou rychlost až 10 Gb/s. Díky tvaru konektoru je zpětně kompatibilní s konektory USB 3.0 i USB 2.0.
6x USB 3.0 typu A - nejrozšířenější typ USB konektoru. Umožní vám připojení téměř jakýchkoliv periferií kompatibilních s USB konektorem typu A. Nabízí přenosovou rychlost až 5 Gb/s.
2x USB 2.0 typu A - USB 2.0 je starším standardem USB konektorů, přesto ale najde uplatnění pro připojení mnoha periferií či zařízení, která nepotřebují vysoký datový tok jako například myši či klávesnice.
2x USB 3.2 Gen 1 hlavička - slouží primárně k připojení USB 3.0 portů na přední straně vaší skříně. Také může posloužit pro připojení zařízení, která budou uvnitř skříně.
1x USB 2.0 hlavička - slouží k připojení USB 2.0 portů na přední straně vaší skříně a pro připojení či napájení různých zařízení jako jsou například ovladače ventilátorů či RGB osvětlení. 
Grafické výstupy
V případě, že budete využívat integrovanou grafickou kartu, je důležité zvážit, jaké grafické výstupy deska nabízí.
DisplayPort 1.4 - moderní grafický konektor vyvinutý primárně pro připojování počítačových monitorů. Nabízí maximální rozlišení 7680 x 4320 (8K) s obnovovací frekvencí 60 Hz.
HDMI 2.0 - nejrozšířenější konektor pro přenos videa a audia ve vysokém rozlišení. Používají ho televize, herní konzole i většina monitorů. HDMI verze 2.0 nabízí maximální rozlišení 4096 x 2160  s obnovovací frekvencí 60 Hz.
 
Síťové připojení
Je v dnešní době naprostou nutností, protože většina z nás si bez internetu nedokáže život ani představit. 
2x RJ-45 - 2.5 Gb/s - slouží pro zapojení počítače do sítě prostřednictvím klasického síťového kabelu. Maximální rychlost přenosu dat činí 2.5 Gb/s.
Wi-Fi 802.11ax - Na rozdíl od předchozích verzí funguje v pásmech 2.4, 5 a 7 GHz a nabízí přenosovou rychlost až Mb/s. 
Bluetooth - je technologie, která slouží k bezdrátovému přenosu dat či připojení bezdrátových periférií, jako jsou myši, klávesnice nebo herní ovladače.
 
Zvuk
K běžnému užívání počítače neodmyslitelně patří i zvukový doprovod. Ať už budete chtít poslouchat z externích reproduktorů, nebo si zvuk pouštět soukromě do sluchátek, oceníte přítomnost zabudované zvukové karty.
7.1 audio - zjednodušeně znamená, že zvuková karta podporuje připojení 7 hlavních reproduktorů a 1 subwooferu. Tato konfigurace slouží k vytvoření dokonalého prostorového zvuku.
6x 3.5 mm jack - pro připojení reproduktorů, subwooferů, sluchátek, mikrofonů či jiných audio zařízení.
Rezonanční izolace - zvuková karta je bezpečně izolována od zbytku systému, což zabraňuje nepříjemnému rušení, které může zkreslovat, nebo dokonce zcela znehodnotit vydávaný zvuk.
Sluchátkový zesilovač - integrovaný zesilovač na zvukové kartě slouží k zesílení signálu pro velmi kvalitní sluchátka s vysokou impedancí.
 
Ostatní konektory
Tato deska může kromě výše uvedeného vybavení nabídnou i další funkce a konektory, které jsou při výběru desky neméně důležitým kritériem. Dokáží totiž podstatně ovlivnit, k čemu bude možné či nemožné desku použít. 
CMOS mazač - slouží ke smazání CMOSu, což má za následek resetování nastavení BIOSu na původní hodnoty. 
RGB LED 4-pin - dedikovaná hlavička pro osvětlující RGB LED pásky. Po připojení do tohoto konektoru je možné ovládat barvu a efekty pásku pomocí specializovaného softwaru.
Interní Thunderbolt konektor se dá použít pro připojení rozšiřujícího Thunderbolt modulu. Tímto získáte použitelné porty, které se dají využít pro připojení extrémně rychlých externích disků či monitorů s vysokým rozlišením.
TPM - hlavička se používá pro připojení TPM modulu, což je zabezpečený šifrovací procesor, který má na starost ukládání klíčů a šifrování.
8x PWM FAN (4-pin) konektor - pro chlazení komponent a proudění vzduchu. Výhoda PWM konektorů oproti 3-pinovým je ta, že rychlost otáček je regulovatelná v BIOSu či softwarově.

Doplňkové parametry

Kategorie: Další příslušenství a komponenty
Záruka: 2 roky
Barva: černá

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: